Vážená paní, pane,

upozorňujeme Vás, že hodláte vstoupit na internetové stránky, které nejsou určeny široké veřejnosti, ale odborníkům, pedagogům nebo studentům. Mohl(a) byste získané informace nesprávně pochopit či interpretovat. Neneseme odpovědnost za jejich špatné využití.

Prohlašujete:

  1. že jste se s výše uvedeným poučením seznámil(a),
  2. že jste odborníkem, pedagogem nebo studentem a jste si vědom(a) rizik, kterým by se jiná osoba než odborník, pedagog nebo student vstupem na tyto stránky vystavovala

Jak se naučit testy ALBA a POBAV?

1. Začněte a seznamte se s testy ALBA a POBAV tím, že se nejdříve podíváte na přednášku o nich (30 minut): O testech ALBA a POBAV v zážitkové přednášce prof. Bartoše - YouTube

2. Pak se podívejte na 2 vzdělávací videa ukazující správnou administraci a vyhodnocení. Vyšetřování testem ALBA (6 minut) je na https://youtu.be/_cdYStRdAhA a testem POBAV (8 minut) je na https://youtu.be/2QQAd1uAkwY.

3. Na YouTube kanálu Aleše Bartoše se nachází kdykoli ke shlédnutí řada dalších ukázek vyšetření reálných pacientů: https://www.youtube.com/channel/UCFnigVtkO4AboY2hZW6WAvQ

4. Seznamte se se záznamovými archy, které jsou volně a zdarma ke stažení: https://abadeco.cz/pro-odborniky/testy

5. Nastudujte si na nich Pokyny k používání testů ALBA a POBAV.

6. Seznamte se a stáhněte si normy testů z https://abadeco.cz/pro-odborniky/testy

7. Přečtěte si souhrnné informace o testech ve volně dostupných publikacích:

a.      Bartoš A. Inovativní a původní české kognitivní testy Amnesia Light and Brief Assessment a Pojmenování obrázků a jejich vybavení a vyšetřovací metody v diagnostice kognitivních poruch a demencí. Med. praxi 2022;19(1): 50-57. DOI: 10.36290/med.2022.007.

b.      Bartoš A. Praktický návod k identifikaci zapomnětlivého pacienta podle kognitivních testů Amnesia Light and Brief Assessment (ALBA) a Pojmenování obrázků a jejich vybavení (POBAV) k velmi rychlému vyšetření nejen paměti. Geriatrie a gerontologie, 2022, 11(3): 118-128.

c.       Bartoš A. Kognitivní funkce, soběstačnost a kognitivní syndromy. Psychiatrie pro praxi, 2022, 23(2): 91-97. DOI: 10.36290/psy.2022.021.

8. Pokud se Vám testy líbí a bude je používat opakovaně ve své práci, můžete si vyžádat trhací bloky od firmy Schwabe prostřednictvím Mgr. Moniky Taterové monika.taterova@schwabe.cz. V nich najdete záznamové archy k testu ALBA, POBAV, Testu kreslení hodin se skórováním BaJa a testu slovní produkce zvířat.

9. Pokud zajímají někoho podrobnosti vývoje, může si přečíst o tom řadu publikací. Jejich seznam je na internetových stránkách: https://abadeco.cz/pro-odborniky/testy

10. Ve znalostních kvízech si nakonec můžete ověřit své znalosti, jak dobře umíte provádět, vyhodnocovat a interpretovat testy ALBA a POBAV.