Kdo vytváří tyto internetové stránky

Prof. MUDr. Aleš Bartoš, PhD (*1969) je vedoucí lékař, vědec, vysokoškolský učitel a profesor neurologie, který působí na Neurologické klinice ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

V rámci neurologie se specializuje na diagnostiku, léčbu a výzkum neurodegenerativních a jiných chorob mozku. Založil a vede ambulanci pro poruchy paměti ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. Od roku 2000 do roku 2022 zde vyšetřil více než 1200 pacientů a většinu z nich opakovaně při sledování pacientů v průběhu několika let (odhadem přes 12 tisíc vyšetření kognitivních pacientů). Ve výzkumu se zaměřuje na Alzheimerovu nemoc, kognitivní poruchy a demence. Se spolupracovníky vyvinul několik inovativních a původních českých testů paměti (např. Amnesia Light and Brief Assessment – ALBA, POjmenování OBrázků A jejich Vybavení – POBAV) a hodnocení atrofie mozku na magnetické rezonanci u neurodegenerativních onemocnění mozku (Hippocampo-Horn Percentage – Hip-hop a Parietal Atrophy Score – PAS). Výsledky své činnosti soustavně zveřejňuje v domácích a zahraničních časopisech, na konferencích a na internetové stránce: www.abadeco.cz. K září 2022 je autorem a spoluautorem 127 publikací s 2594 citacemi a jeho H-index je 24 podle databáze Scopus. Jeho práce byly opakovaně oceněny odbornými společnostmi. Jeho podrobnější životopis je zde a publikace zde.

V dětství se amatérsky věnoval kouzlení a loutkovému divadlu. Původně se nechtěl stát lékařem, ale nakonec se jím stal proti své dobrovolné vůli. Když končil lékařskou fakultu v roce 1993, měl dva sny: 1) stát se lékařem, vědcem a pedagogem a 2) udělat něco, co by mohli využívat druzí. Oba sny si splnil.

Rád vychovává studenty všech úrovní, vzdělává a školí odborníky různých profesí nejen na své domovské Univerzitě Karlově 3. lékařské fakultě v Praze, ale po celé České republice, protože se tak mj. může podívat do různých koutů naší krásné země. Je ženatý s dvěma dětmi. Ve volném čase sportuje – plave, cvičí, hraje tenis a lední hokej. Je nadšený z putování po přírodních krásách České republiky, především ve Středočeském kraji a Praze. Také tam hledá inspiraci a přemýšlí o nových nápadech k posunutí poznání o kousek dále.

Prof. Aleš Bartoš se svou zdravotní sestrou Renatou Petroušovou ve své neurologické ambulanci pro poruchy paměti ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze.

Aleš Bartoš v mládí.

V této roli by ho čekal málokdo (stojící druhý zleva). Od roku 1998-2023 hrál na ledním stadiónu v Benátkách nad Jizerou s touto partou amatérů.

V této bývalé pískovně v létě po práci dlouho plave.

Bydlí u Labe.

Rád fotografuje, jak umí čarovat příroda v České republice.